Komora tlenowa

Dzięki rozwojowi techniki i współczesnej medycynie mamy sposobność korzystania z rożnych dobrodziejstw, które przyczyniają się do utrzymania naszego zdrowia w dobrym stanie albo także sprawiają, że powracamy do zdrowia. Jednym z takich znaków czasów jest sposobność pobytu w komorze tlenowej, zwanej także komorą hiperbaryczną.
Co to jest komora tlenowa?
Jest to szczelnie zamknięte pomieszczenie, które zostało skonstruowane w celu przeprowadzania w nim tlenoterapii.

Forma ta posiadająca masowe właściwości zdrowotne polega na poddawaniu pacjenta działaniu stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Terapię hiperbaryczną uznaje się za jedną z najskuteczniejszych sposobności dostarczenia tlenu do ludzkich tkanek. Jeżeli już zdecydujemy się na tego rodzaju metodę leczenia musimy się liczyć z tym, że pobyt w komorze tlenowej trwa około od 45 minut do 1 godziny, ale jest podzielony na trzy cykle z kilkuminutowymi przerwami. Tego rodzaju zabieg uważany jest za w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Tlenoterapia hiperbaryczna jest coraz częściej stosowana przez sportowców uprawiających wyczynowo sport. Pobyt w takiej komorze daje możliwość szybciej zregenerować siły, a regularne zabiegi pozwalają w dużo krótszym czasie wrócić do uprawiania sportu po odniesionej kontuzji.
Kto może skorzystać z tlenoterapii?
Z tego rodzaju zabiegów może korzystać każdy człowiek,gdyż pobyt w komorze hiperbarycznej posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Wpływa hamująco na proces starzenia się, a także wspomaga regenerację i odżywienie komórek.Tlenoterapia jest przeznaczonoraz dla osób zmagających się z rożnymi dolegliwościami o przebiegu zarówno ostrym jak i przewlekłym. Wykorzystuje się ją w takich okolicznościach jak :

choroba dekompresyjna,
zatrucie tlenkiem węgla i zator gazowy,
urazy mięśniowo-szkieletowe,
oparzenia II i III stopnia,

Ten sposób leczenia można zastosować także w przypadku niektórych schorzeń przewlekłych, takich jak miedzy innymi martwica kości, stopa cukrzycowa czy również powikłania po amputacji. Wymienione powyżej schorzenia to bez wątpienia nie wszystkie przypadki, kiedy może pomóc pobyt w komorze tlenowej.
Są również oczywiste przeciwwskazania do pobytu w niej, a należą do nich miedzy innymi chemioterapia, wysoka gorączka, ciąża czy wszczepiony rozrusznik serca.

Polecamy: komora tlenowa gdańsk.