Sudeckie atrakcje – co warto zobaczyć

Bardo – do tego miasta chętnie zaglądają i wycieczki, i pielgrzymki. Tutejsze sanktuarium a także pobliska Droga Krzyżowa, bardzo dobra Góra Kalwaria a także rozrzucone na górskich zboczach kapliczki czynią z tego miasteczka miejsce wyjątkowe. Bardo, bo o nim mowa, to jeden z ciekawszych ośrodków pielgrzymkowych, którym może skusić turystów Dolny Śląsk. Na turystów czeka tu jednakże nie tylko sanktuarium, niemniej jednak i szereg innych atrakcji. Ruiny zamku, interesujące szlaki piesze oraz malowniczy przełom Nysy (znany także z organizacji spływów pontonami) – atrakcji w tym miejscu nie brakuje. Nie powinien więc dziwić fakt, że Bardo jest często wybierane jako miejsce na wczasy. Dla tych, którzy lubią atmosferę małych miasteczek a także cenią sobie sposobność górskich wycieczek, Bardo jest miejscem rewelacyjnym.

Turystyka rozwija się tu idealnie, a noclegi czekają zarówno w prywatnych kwaterach, jak i w domach wycieczkowych. Jakie zabytki i atrakcje zasługują w tym mieście na wyjątkową uwagę?
Bardo znane jest głównie jako ośrodek kultu maryjnego. Znajdująca się w centrum miasta bazylika z wspaniałą figurką jest misją licznych pielgrzymek. Jako miejsce kultu Bardo ma długą historię. Wiadomo, że już w XVII wieku przybywali tu wierni z okolicy, ażeby oddać cześć cudownej figurce. To silny ruch pielgrzymkowy spowodował, że na przełomie XVII i XVIII wieku wzniesiono obecną bazylikę. To potężna świątynia, która góruje nad całym miasteczkiem. Przy niej znajduje się inna atrakcja – założone w klasztorze w latach 60. XX wieku Muzeum Sztuki Sakralnej. Innym obiektem, którego pominąć nie można, jest Ruchoma Szopka.

Bardo
otoczone jest też dwiema górami, które często odwiedzają grupy pielgrzymkowe. Pierwszą z nich jest Góra Kalwaria z cudownym źródełkiem, górską kaplicą a także pozostałościami średniowiecznego zamku. Znana jest również ta góra z potężnego osuwiska, nad którym znajduje się obecnie perfekcyjny punkt widokowy.
Druga to Góra Różańcowa, która sąsiaduje z bazyliką. Tu na turystów i pielgrzymów czeka 13 kaplic z początków XX wieku. Każda z nich utrzymana jest w innym stylu, każda z nich jest ciekawym przykładem małej architektury sakralnej. W czasie pobytu w Bardzie z całkowitą czyli stu procentową pewnością warto przeznaczyć im nieco uwagi.

Stronie Śląskie
Całkiem możliwe, że nie powinno się do najpopularniejszych letnisk w polskich górach, jednak atrakcji na jego obszarze nie brakuje. To właśnie w tej miejscowości ma swą siedzibę Dyrekcja Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, tu można zwiedzić wyjątkowo interesujące muzeum minerałów. Stronie Śląskie to również doskonały punkt wypadowy w Góry Bialskie oraz w Masyw Śnieżnika. Ci, którzy postanowią spędzić wczasy w Stroniu lub w jego okolicy, ze stuprocentową pewnością nie będą żałować. Czym może ich oczarować to spokojne miasteczko? Jakie zabytki czekają na turystów na jego obszarze?

Stronie Śląskie może się pochwalić dość interesującą zabudową oraz interesującym układem urbanistycznym. Stojący na zboczy kościół parafialny jest intrygującą mieszanką stylów: gotyckiego, renesansowego oraz barokowego. Ze względu na swe położenie powoduje on wrażenie budowli górującej nad całym Stroniem. Dość skromny na zewnątrz, może oczarować wspaniałym wnętrzem. Z pewnością warto przeznaczyć mu nieco sugestie w czasie pobytu w tym mieście. Poza kościoła parafialnego w Stroniu koniecznie trzeba ujrzeć domek księżnej Marianny. Jego symbolem jest herb rodziny Orańskich, a specjalna tablica daje możliwość turystom poznać bardzo ważne informacje na temat tej budowli. Inną ciekawostką, którą można obejrzeć w tym miasteczku, jest XVII – wieczny słup wotywny. Ustawiony jako wotum za ocalenie mieszkańców Stronia przed zarazom, jest dziś jednym z najciekawszych zabytków w tej części Dolnego Śląska.

Goszczący w Stroniu Śląskim turyści prawie na każdym kroku mogą spotkać się z pamiątkami związanymi z fundamentem dawnej gospodarki: górnictwem oraz hutnictwem. W XVI wieku to dzięki nim Stronie Śląskie mogło pomyślnie się rozwijać. Dziś o dawnych kopalniach i zakładach pracy przypominają liczne w tej okolicy kamieniołomy. Choćby przemysł upadł, dziś w okolicach Stronia coraz całkiem dobrze rozwija się turystyka. W samym miasteczku oraz w jego najbliższej okolicy można bez problemów odnaleźć noclegi. Czekają również masowe atrakcje, jak wyciągi narciarskie w pobliskim Kletnie oraz w Nowej Morawie. W odległości niespełna 4 km od miasta można jednakże spostrzec wspaniały ośrodek narciarski „Czarna Góra”. Ze Stronia prowadzą też interesujące szlaki turystyczne. Jednym z nich można dotrzeć przez Czernicę do Bielic – niewielkiej wsi znanej z tradycyjnych chatek a także małego wyciągu narciarskiego.

Radochów
Ta miejscowość z pewnością zasługuje na uwagę tych turystów, którzy wczasy postanowili spędzić w Górach Pln. Choć nie znajdziemy tu takich zabytków, jakimi kuszą Lądek Zdrój czy pobliski Złoty Stok, i wieś Radochów może nas pozytywnie zaskoczyć. Jakie atrakcje czekają w tej wsi na turystów?

Położona nad rzeką Białą wieś Radochów to przede wszystkim doskonała baza wypadowa w Góry Złote. Nie brak jednak na jej terenie interesujących budowli, którym niewątpliwie warto poświęcić nieco uwagi. Jedną z nich jest kościół parafialny św. Mikołaja, którego budowę rozpoczęto w początkach XVI stulecia. Utrzymana w stylu renesansowym świątynia jest dziś jednym z ciekawszych zabytków w tej okolicy. Warto też zwrócić uwagę na dawny cmentarzyk a także na budynek pobliskiej plebanii. Inną ciekawostką w tej wsi jest renesansowy dwór wiejski – jedna z ciekawszych budowli tego rodzaju, które pojawiały się w XVI wieku na terenie całego Śląska.

Wielką atrakcją tej wsi jest jednak nie jej zabudowa, lecz znajdująca się w pobliżu jaskinia. To Jaskinia Radochowska, którą koniecznie należy zwiedzić podczas pobytu w Górach Zł. Znana była ona już w XVIII wieku, a pierwszymi turystami byli ci kuracjusze, którzy wypoczywali w pobliskim Lądku. To dzięki nim jaskinia stała się znana, z ich powodu natomiast znacznie ucierpiała także jej szata naciekowa. Dziś jaskinia ta jest udostępniona do zwiedzania, a zaglądających do środka turystów obowiązuje dość wiele zakazów. Dzięki temu można pogodzić turystykę z zachowaniem tego, czym jeszcze może się pochwalić Jaskinia Radochowska. A jest to miejsce istotne z kilku ważnych względów. W tej jaskini udało się odkryć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego, któremu jeszcze za życia spiłowano zęby. W jaskini tej znaleziono również wiele kości dawnych zwierząt: bizonów, dzikich koni a także wołów piżmowych. Na turystów w tej jaskini czekają ciekawe sale, w tym piękna Sala Gotycka oraz Komora Centralna. Wielką atrakcją jest także znajdujące się w jaskini jeziorko, którego głębokość dochodzi wręcz do dwie metrów.

Radochów jest wsią idealną na wczasy dla tych, którzy chcą wypocząć w ciszy i spokoju. Choćby nie dotarła tu jeszcze masowa turystyka, można tu znaleźć i noclegi (przeważnie w prywatnych gospodarstwach) i punkty gastronomiczne. Ciekawa okolica oraz bliskość tak poważnych miast, jak Złoty Stok czy Lądek Zdrój daje wiele możliwości planowania wycieczek a także zwiedzana najpiękniejszych zakątków w tej części Sudetów. W tej miejscowości ze stuprocentową pewnością nikt nudzić się nie będzie.