Grecja na wakacje

Magiczne Cyklady – piękne i chętnie odwiedzane przez turystów wyspy greckie, niewątpliwie zasługują na uwagę. Największą i najchętniej odwiedzaną ze wszystkich wysp tego archipelagu jest Naksos – górzysta wyspa kusząca zielenią a także pięknymi przykładami architektury. Nie brak tu pamiątek z czasów weneckiej okupacji, nie brak obronnych rezydencji oraz osad, które zakładane były przez osadników z Krety.

Dzięki licznym zabytkom oraz idealnym warunkom do wypoczynku, na tej wyspie turystyka rozwija się bardzo dobrze. Jakie atrakcje czekają na tych, którzy właśnie na Nakos postanowią spędzić wczasy?

Nakos to przede wszystkim niezwykły, rolniczy krajobraz. Ważną rolę odgrywają tu uprawy oliwek a także cytryn, można się tu też spotkać z rozległymi winnicami. Turystka jest dodatkowym źródłem dochodów dla mieszkańców wyspy, którzy chętnie przyjmują gości z swych domach. Port oraz pobliskie plaże są okupowane przez turystów w sezonie wakacyjnym, mniejsze jest jednakże zainteresowanie innymi atrakcjami tej wyspy. A szkoda, bo ma się ona czym pochwalić.

Ośrodkiem, którego w czasie pobytu na wyspie pominąć nie można, jest miasto Naksos. Można tu ujrzeć pozostałości weneckich fortyfikacji oraz intrygującą zabudowę w pobliżu portu. Warto również zwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne, znane z pobudzającej ciekawość kolekcji dawnej ceramiki oraz zabytków z okresu neolitu.
Wokół miasta Nakos znajdują się i śliczne plaże, uznawane za najlepsze na całej wyspie. Najchętniej odwiedzaną jest Grotta. W jej pobliżu znajdują się i interesujące groty, i ślady dawnych budowli, które przed wiekami przegrały walkę z wodą. Ciekawym miejscem jest nieduży port rybacki – Agi Anna, w którym można odnaleźć noclegi w niskich kosztach. Tu czekają i tawerny, i pola namiotowe – idealne dla grup młodszych turystów. Niemniej jednak to jeszcze nie wszystkie ciekawe miejsca na tej wyspie.

W trakcie wycieczki po centralnej części wyspy koniecznie trzeba zajrzeć do osady Kato Sangri, w której znajdują się pozostałości weneckiego zamku. Kusi też Ano Sangri, znana z bizantyjskiej kaplicy wzniesionej w miejscu dawnej świątyni Demeter. Inną intrygującą wioską jest Filoti. Założona na zboczach góry Zas jest najwyżej położoną miejscowością na całych Cykladach. Z większych kurortów, którymi kusi letników na wyspa, na uwagę zasługuje Apollonas, kojarzony z czystej i spokojnej plaży.

Greckie wakacje. Eubea
Turyści, którym marzy się wypoczynek na jednej z greckich wysp, z całkowitą czyli stu procentową pewnością zapasjonują się tak istotną i atrakcyjną wyspą, jaką jest Eubea. To wakacyjny raj, na terenie którego turystyka ma się dobrze. Nic w tym zadziwiającego – to jedna z największych i najmodniejszych wysp, jakimi może skusić turystów Grecja. Nie brak tu pobudzających ciekawość miast a także modnych kurortów, w których można spędzić udane wczasy. Ci, którym marzy się głównie komfort i wygoda, mogą spędzić udany urlop w okolicach Karistos. Ten port z pozoru nie odróżnia się niczym ciekawym. Znajdujące się na jego terenie budowle pochodzą głównie z XIX wieku i mają dość ponury charakter. Wystarczy jednakże spędzić nieco czasu w tym mieście, ażeby całkowicie zmodyfikować zdanie na jego temat. Mimo pozornego braku atrakcji jest to miejscowość przyjazna turystom, na terenie której można perfekcyjnie odpocząć. Kuszą pobliskie plaże, zachęcają też pozostałości po weneckim forcie. Niestety, z tej XIV – wiecznej budowli do dziś zachowały się wyłącznie ruiny.
Karistos można potraktować również jako miejsce, z którego będą się odbywały dalsze wycieczki. Sposobów jest tu sporo. Na turystów chcących możliwie jak najlepiej poznać wyspę czekają i promy, i wodoloty. W głąb wyspy można się dostać dzięki licznym autobusom a także taksówkom. Jedną z ciekawszych wycieczek może okazać się wyjazd na górę Ochi. To jeden z najwyższych szczytów, którymi może przyciągnąć Eubea miłośników górskich wypraw. Pobudzająca ciekawość i godną odwiedzenia miejscowością jest również Mili, w pobliżu której można zobaczyć zabytkowy kościół z okresu średniowiecza.
Pobyt w tej części wyspy na 100 procent może dostarczyć wielu silnych emocji. Warto jednakże pamiętać o jednej ważnej sprawie. W okolicach Karistos goszczą tłumy, zatem w sezonie noclegi powinno się tu zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie ma tu za to problemów z wyżywieniem. Restauracje a także tawerny znaleźć tu można prawie wszędzie.