Ekologiczna energia elektryczna – fotowoltaika

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się bardzo często. Jest to dziedzina zarówno nauki jak i techniki, która para się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane inaczej solarami, jednak działanie paneli i kolektorów jest różnorodne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednak to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Jednakże kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnych celów. Natomiast najczęściej stosuje się je do ogrzewania wody użytkowej albo basenowej. W pewnych sytuacjach również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Znacząca większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobności wykorzystania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnych celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne takie jak: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Istotne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, aby miejsce jego montażu było świetnie nasłonecznione, a zatem dach powinien być nachylony pod właściwym kątem oraz skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie powinno się się przejmować, jeżeli już nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być również montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są przykładowo w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy również spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a dosłownie uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli więc jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Zobacz: instalacje fotowoltaiczne toruń.